Yaratıcı Drama Çalışmaları

Yaratıcı Drama çalışmasıyla yetişkinlerin iletişim becerilerini güçlendirme, kendilerini ifade edebilme, hayal güçlerini kullanarak sorun çözebilme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Her ay, 15 kişilik katılımcı gruplarıyla gerçekleşen etkinlikler 1 tam günü kapsar.

Seminerler

Yıl boyunca düzenlediğimiz seminerlerde toplumsal gelişime katkıda bulunmaktayız. Sağlıklı Nesiller Projesinin basamaklarından biri olan “Çarşamba Seminerleri” nin amacı, toplumumuzun psikolojik ve pedagojik sorunlara karşı bilgilerinin artırılmasıdır. Mart 2012 tarihinden itibaren her Çarşamba saat 14:00’de uzman psikologlar tarafından gerçekleştirilen seminerlerde her hafta çocuk, aile, eşler arası ilişkiler, kişisel gelişim alanlarının alt konuları seçilerek basitten karmaşığa kademeli ve konular bazında düzenli bir eğitim verilmektedir. 5 Yıl boyunca okullar, belediyeler, tiyatrolar, emniyet müdürlüklerinde verilen 200’ü aşkın seminerlerde yaklaşık 25000 kişiye ulaşılmıştır.

Ramazan Etkinliği

Tüm üyelerimiz olarak 2012 ve 2013 yıllarında ramazan ayı boyunca her gün bir ailenin iftar sofrasına konuk olduk. Bu etkinliğimizle iftar sofralarında birlik beraberliğin olumlu katkılarının altının çizildiği keyifli sohbetler yapılarak geleneklerimize de sahip çıkma konusunda örnek olundu.

Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Çocuklarda Dans Hareket Terapisi Uygulamaları : Bir Model Önerisi

Bir Model Önerisi Mart 30, 2021

Müzik Grubu Orff Çalışmaları

Yaşları 5-8 arasında değişen çocuklarla yapılan haftada 2 saat 6 hafta süren bu etkinliğin temel amacı, çocuklara kendileriyle ilgili farkındalık (sesi, bedeni) kazandırmak, kendileri ve çevreleriyle iletişimlerini geliştirmektir. Bir diğer amacı ise kişilerin yaratıcılıklarına katkıda bulunmak ve ritim duygularını geliştirmektir.

Leonardo Da Vinci

ÇAGEV’in Hamburg’da bulunan Altona Pedagoji Meslek Yüksek Okuluyla gerçekleştirdiği AB Projesi kapsamında Pia HAAKE adlı Pedagoji öğrencisi 2 ayrı anaokulu ve derneğimizde kültürler arası iletişim amaçlı 6 ay süreyle görev yaptı.

Karne Partisi

2013 yılında ekonomik durumları iyi olmayan çocuklara ‘Karne Partisi’ yaptık. 60 çocuğun katıldığı parti, film gösterimi, eğlenceli oyunlar, ve yemek eşliğinde gerçekleşti. Gönüllü üyelerimiz kendi çabaları ve imkanları ile çocuklara aldıkları hediyeleri dağıttı.

Grup Etkinlikleri

Kadınlara yönelik yaşantı grup çalışmalarımız 15 kişilik gruplarla haftada 2 saat olmak üzere 10 haftada tamamlanır. Çalışmanın amacı kadınların farkındalıklarını, zorluklarla baş etme becerilerini artırarak kişisel gelişimlerini desteklemek ve rahatlamalarını sağlamaktır.

Gençlik ve Eğitim Şenliği

2012 ve 2013 yıllarının haziran ayında düzenlenen şenliklerinin amacı gençlere sınav ve kariyer hayatları ile ilgili bilgilerini artırmak, sınav streslerini azaltmaktır. 4 gün süren, açık havada düzenlenen şenlik boyunca işbirliği yapılan eğitim kurumlarının açtıkları standlarda kurum tanıtımları, sınav -kariyer danışmanlığı yapıldı, Çagev’in standında öğrencilerin kaygı, stres düzeylerini ve mesleki eğilimlerini ölçen psikolojik testler uygulandı, stres düzeyi yüksek öğrencilerle kariyer planlamasında sorun yaşayanlara bireysel danışmanlıklar verildi. Canlı kütüphanelerle meslek tanıtımları yapıldı. Kurulan sahnede okul grupları ve şahıslar gösteriler yaptı. Yanı sıra Nasuh Mahruki kişisel gelişim semineri, Serdar Gökalp standup gösterisi yaptı. Etkinliğin son gününde ise “Gece Grubu” konser verdi.

Gelişim Testleri

ÇAGEV – Tiyatro

Atölye Çalışması

Toplumsal Cinsiyet & Kadın Olmak BKM oyuncularıdan Meltem Yılmazkaya’nın gerçekleştirdiği 15 kadınla yapılan, 1 tam günlük atölye çalışmasının amacı kadınların toplumsal yaşam içindeki yerlerini sorgulayarak, birlikte sorunlar ve sorular hakkında farkındalık yaratıp, bunlara yaratıcı drama yoluyla alternatif çözüm yolları aramaktır. Kendini en iyi şekilde ifade edip, sorunlarla başa çıkabilme odaklı atölye, değişime ilk önce kendimizden başlamamız gerekliliği üstüne de oldukça fayda sağlamaktadır.